Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej

Procedura kierowania do DPS

Procedura kierowania do DPS

Sprawy związane z kierowaniem i umieszczeniem w domu pomocy społecznej regulują przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2268 t. j.) oraz rozporządzenia MPiPS z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 964 t. j.).

Do Domów Pomocy Społecznej kieruje się osoby, które wymagają całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogące samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, którym rodzina ani gmina nie może zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Podstawy skierowania:

  1. Wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego, skierowany do ośrodka pomocy społecznej, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu w dniu jej kierowania. Wniosek taki może złożyć za zgodą osoby ubiegającej się lub jej przedstawiciela ustawowego:

- inna osoba fizyczna lub prawna;

- powiatowe centrum pomocy rodzinie;

- ośrodek pomocy społecznej.

  • Ponadto niezbędne jest dołączenie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność umieszczenia w DPS, a w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonymi umysłowo zaświadczenie psychologa i lekarza psychiatry.

 

  1. Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadzony przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania osoby ubiegającej się o umieszczenie w DPS, zawierający  w szczególności:

- pisemne stwierdzenie braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania przez rodzinę i gminę;

- pisemną zgodę na umieszczenie w DPS osoby ubiegającej się;

- opinię dotyczącą stopnia sprawności osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS.

  • Wywiad środowiskowy ma na celu ustalenie sytuacji zdrowotnej, rodzinnej, dochodowej i jest podstawą do udzielenia świadczenia z pomocy społecznej w postaci umieszczenia i pobytu w DPS. W trakcie przeprowadzenia wywiadu pracownik socjalny udzieli wyczerpującej informacji, dotyczącej tej formy pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w DPS oraz zbierze dane osób zobowiązanych do ponoszenia odpłatności, czyli małżonka, zstępnych i wstępnych. Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się również u małżonka, zstępnych i wstępnych osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS.

 

  1. Dodatkowo w przypadku kierowania do DPS osoby ubezwłasnowolnionej wymagane jest przedłożenie w ośrodku pomocy społecznej:

- postanowienia sądu o ubezwłasnowolnieniu;

- postanowienia sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego lub kuratora;

-postanowienie sądu zezwalające opiekunowi na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w DPS.

 

  1. Po wydaniu decyzji kierującej i po uzyskaniu wolnego miejsca dla osoby – właściwy organ wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS po czym zainteresowana osoba może zamieszkać w placówce.

 

  1. W nagłych wypadkach wynikających ze zdarzeń losowych oraz w przypadku, gdy do domu kieruje się osobę na podstawie orzeczenia sądu skierowanie i umieszczenie w DPS może nastąpić poza kolejnością oraz bez przedłożenia potrzebnych dokumentów. W terminie trzech miesięcy od dnia przyjęcia tej osoby, ośrodek pomocy społecznej powinien skompletować wymaganą dokumentację. Osoba ubiegająca się jest kierowana do DPS na czas nieokreślony, chyba że wystąpi ona lub jej przedstawiciel ustawowy z wnioskiem o skierowanie do DPS na czas określony.

Pobyt w DPS jest odpłatny. Obowiązani do opłaty za pobyt osoby w DPS są w kolejności:

  1. osoba – mieszkaniec DPS-u,
  2. małżonek, zstępni (dorosłe dzieci) przed wstępnymi (rodzice),
  3. gmina, z której osoba została skierowana do DPS-u.

 

Opłatę za pobyt w DPS wnoszą:

  1. mieszkaniec DPS, jednak nie więcej niż 70% swojego dochodu,
  2. małżonek, zstępni przed wstępnymi pod warunkiem, że:
  • w przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli jej dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, jednak kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% tego kryterium,
  • w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym, że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie,
  1. gmina, z której osoba została skierowana do DPS w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w DPS a opłatami wnoszonymi przez osoby zobowiązane.

 

Dokumenty do pobrania:

- wniosek o skierowanie do DPS;

- zaświadczenie o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o skierowanie do DPS – 2 druki;

- zaświadczenie lekarza psychiatry;

- zaświadczenie psychologa

Biuletyn informacji publicznej

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Zegar