Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Ośrodek Pomocy Społecznej

Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023

Towarzystwo Wspierania Rodziny i Dziecka Alia w porozumieniu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Skokach oraz w partnerstwie z Bankiem Żywności w Poznaniu realizuje kolejny już raz na terenie Miasta i Gminy Skoki pomoc żywnościową osobom i rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

W tym roku jest to program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023, który jest współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program realizowany jest w okresie 09.2023-11.2024. Dystrybucja artykułów spożywczych do osób potrzebujących planowana jest w okresie od maja do listopada 2024 r.

Cel programu:

  • przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących, wspierających ich włączenie społeczne.

Zadania i działania realizowane w programie:

  • organizacja dystrybucji pomocy żywnościowej;
  • przekazanie artykułów spożywczych osobom potrzebującym (ubogim, rodzinom wielodzietnym, osobom w kryzysie bezdomności, migrantom – zgodnie z art. 7 Ustawy o pomocy społecznej), zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej;
  • prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.

Grupa docelowa:

  • z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 2.056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1.590,00 PLN dla osoby w rodzinie.
  • pomoc mogą uzyskać osoby najbardziej potrzebujące, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej

Przewidziane efekty i rezultaty:

  • zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację wspierających środków towarzyszących, takich jak: warsztaty edukacyjne oraz doradztwo indywidualne w zakresie dietetyki, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz integracji społecznej.

Zasady przekazywania artykułów spożywczych osobom najbardziej potrzebującym:

  • Organizacja Partnerska Lokalna jaką jest w tym Programie Stowarzyszenie Alia przekazywać będzie artykuły spożywcze w postaci paczek żywnościowych.

Definicja paczki żywnościowej dla 1 odbiorcy końcowego:

Minimum kilka (tj. co najmniej trzy) artykułów spożywczych z różnych grup towarowych wydanych jednorazowo a wchodzących w skład zestawu w Podprogramie 2023.

Wskazane ilości w zestawie są wartościami maksymalnymi poszczególnych artykułów spożywczych. Ostateczne ilości poszczególnych artykułów mogą ulec zmianie po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na zakup artykułów.

Zestaw na Podprogram 2023 dla jednego odbiorcy końcowego obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 34 kg, w tym:

  1. Artykuły warzywne i owocowe

− Groszek z marchewką 1,60 kg,

− Koncentrat pomidorowy 0,96 kg,

− Dżem truskawkowy 1,20 kg,

  1. Artykuły skrobiowe

− Makaron jajeczny świderki 2,50 kg,

− Mąka pszenna 4 kg,

− Kasza jęczmienna 1,50 kg,

− Płatki owsiane 1 kg

− Herbatniki maślane 0,60 kg

− Kawa zbożowa rozpuszczalna 0,40 kg,

  1. Artykuły mleczne

− Mleko UHT 6 l,

− Ser podpuszczkowy dojrzewający 1,20 kg

  1. Artykuły mięsne

− Szynka wieprzowa mielona 1,20 kg,

− Szynka drobiowa 1,20 kg,

− Pasztet wieprzowy 0,48 kg,

− Szprot w oleju 0,68 kg.

  1. Cukier

− Cukier biały 4 kg,

  1. Tłuszcze

− Olej rzepakowy 4 l.

  1. Dania gotowe

− Fasolka po bretońsku 1,50 kg.

Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2023 określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc żywnościowa w formie paczek żywnościowych będzie wydawana osobom najbardziej potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji w Podprogramie 2023.

W przypadku gdy liczba osób uprawnionych do pomocy żywnościowej zgłaszających się do danej organizacji partnerskiej w trakcie realizacji Podprogramu 2023, przekroczy limit wynikający z podziału alokacji określony w Wytycznych, dopuszcza się zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 odbiorcy końcowego, nie więcej jednakże niż do 80% jego całkowitej ilości (tj. do ok. 27 kg).

 

Wartość projektu: zostanie podana w chwili podpisania umowy z Instytucją Pośredniczącą.

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: zostanie podana w chwili podpisania umowy z Instytucją Pośredniczącą.

 

https://funduszeeuropejskie.gov.pl

Federacja Polskich Banków Żywności jako Organizacja Partnerska Ogólnopolska przygotowała Platformę Informacyjną dla osób potrzebujących oraz organizacji partnerskich pod adresem:

Strona Programu: https://fepz.bankizywnosci.pl#FunduszeUE#FunduszeEuropejskie#BankiŻywności

 

Na platformie zamieszczono w przystępny i praktyczny sposób informacje dla osób potrzebujących dotyczące lokalizacji organizacji partnerskich lokalnych współpracujących z Bankami Żywności, kwalifikacji do programu, artykułów spożywczych i ich dystrybucji oraz uczestnictwa w działaniach towarzyszących.

Media społecznościowe
https://www.facebook.com/bankizywnosci/posts/pfbid02XvCLNr3XV5JQsabr778dM61zxW67MRoSe4BJ9n6ujwPuCjWbgNhvCZs3EuZP6w3rl

Federacja Polskich Banków Żywności na LinkedIn

Biuletyn informacji publicznej

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Zegar